Ogniwa fotowoltaiczne HALF CUT

Wydajna praca i pobór energii przy częściowym zacienieniu lub uszkodzeniu.
Co to jest moduł HALF CUT?

HALF CUT to nazwa modułu z ogniwami ciętymi na pół. Tradycyjne ogniwo o wymiarach 156×156 mm jest przekształcone na 156×78 mm. W standardowym module opartym na technologii krzemowej znajduje się 60 ogniw, half cut ma ich aż 120.

Charakterystyka Modułów HALF CUT:

• wysoką mocą wyjściową,
• niższym współczynnikiem temperaturowym,
• bardziej wydajną pracą przy częściowym zacienieniu czy zabrudzeniu ogniwa,
• wyższym współczynnikiem wytrzymałości mechanicznej.

HALF CUT – mniejsze straty i większa moc

Powierzchnia ogniwa w HALF CUT jest o połowę mniejsza niż w tradycyjnym module. Dzięki temu generuje odpowiednio mniejsze natężenie prądu. Jego opór elektryczny jest dwukrotnie mniejszy. Zastosowanie ogniw połówkowych zmniejsza straty mocy na linii ogniwo PV – moduł PV nawet czterokrotnie!

HALF CUT – niższa temperatura – dłuższa żywotność

HALF CUT posiadają mniejsze obciążenie prądowe szynoprzewodów i ogniw. Dzięki czemu nie nagrzewają się tak intensywnie jak standardowe. Jest to szczególnie istotne przy silnym promieniowaniu słonecznym. W standardowych warunkach temperatura ogniw połówkowych osiąga do około 2 stopnii C niższą temperaturę niż moduł w technologii klasycznej. Dzięki temu przedłużona jest ich żywotność oraz zwiększony jest uzysk energii.

Zacienienie nie tak straszne z modułami HALF CUT PERC

Moduł połówkowy składa się z połączonych równolegle i niezależnych od siebie sub-modułów. Takie rozwiązanie umożliwia pracę całego ogniwa nawet przy częściowym jego zacienieniu. Sytuacja jest adekwatna przy zabrudzeniu modułu oraz jego uszkodzeniu mechanicznemu. W przypadku tradycyjnych technologi częściowe zacienienie modułu powoduje jego całkowite odłączenie i brak uzysku. W technologii HALF CUT przestaje pracować tylko jedna połowa.

HALF CUT – jeszcze bardziej wytrzymałe

Dzięki zmniejszeniu powierzchni ogniwa wzrosła wytrzymałość na szkodzenia mechaniczne. Mniejsze naprężenia, zmniejszą ryzyko powstawania mikrouszkodzeń np. podczas transportu, silnego wiatru czy obciążenia śniegiem. Na skutek mikropęknięć wzrasta nagrzewanie się tych miejsc. W konsekwencji nasza instalacji traci moc oraz szybciej zużywa baterię słoneczną. Dzięki technologii HALF CUT możemy być spokojni o działanie naszej instalacji przez długie lata.