Wszystko o fotowoltaice

Wszystko co musisz wiedzieć przed
inwestycją w instalację fotowoltaiczną.

Czym jest fotowoltaika?

fotowoltaika
Fotowoltaika jest odnawialnym źródłem energii, pozwalającym na produkcję prądu w bezpieczny dla środowiska sposób.

Instalacja fotowoltaiczna (PV) to inwestycja na długie lata. Jej żywotność przewidziana jest na 25-30 lat. Inwestując w panele fotowoltaiczne, kończysz z wysokimi rachunkami za prąd i stajesz się niezależny od corocznych podwyżek cen energii. Korzystanie z autonomicznego zestawu solarnego jest darmowe i wieloletnie, a sama instalacja – przyjazna dla środowiska.

Ogniwa fotowoltaiczne wykonane z krzemu, umieszczone w panelach solarnych, zamieniają energię słoneczną w elektryczną.

Odbywa się to w bardzo prosty sposób:

  1. Wiązka światła (foton) pada na płytę krzemową, z której zbudowane jest ogniwo fotowoltaiczne.
  2. Krzem pochłania światło, przy czym wybija elektron wprawiając go w ruch. Właśnie ten ruch jest przepływem prądu elektrycznego. Produkcja prądu z paneli fotowoltaicznych jest stała i ma niską cenę.
  3. Aby wykorzystać energię elektryczną, należy zainstalować falownik (inwerter solarny), który jest sercem całej instalacji. Zmienia on prąd stały w prąd zmienny.

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

fotowoltaika

Komu i kiedy się opłaca?

ikona rodziny
Energia słoneczna dostępna jest dla każdego, montaż paneli fotowoltaicznych można wykonać zarówno na dachu, jak i otwartym terenie.

Instalacja fotowoltaiczna daje bezpieczeństwo i niezależność od podwyżek prądu. Cena nie zmienia się w zależności od dostawcy.

Nie jesteś pewien, czy fotowoltaika jest dla Ciebie? Sprawdź koszty instalacji PV i zaoszczędzoną energię z kalkulatorem fotowoltaicznym.

Przy wyborze instalacji solarnej bardzo ważne jest określenie, ile energii elektrycznej dom zużywa w ciągu roku.

Zależy to od tego, jaki rozmiar instalacji będzie odpowiedni i jak zostanie rozłożony czas zwrotu. W tym celu najlepiej wykorzystać rachunki za prąd. Po ich analizie możemy określić przybliżoną moc paneli słonecznych, które będą odpowiednie dla naszego domu.

Zobacz również: Kalkulator konstrukcji

Jakie ogniwa fotowoltaiczne dobrać do mojego domu i czym się kierować?

ikonka podania dłoni

Jak wybrać odpowiedniego wykonawcę?

ikona domu z panelami słonecznymi
Najlepszym rozwiązaniem jest wyszukanie lokalnych instalatorów.

Wybranie wykonawcy konstrukcji do fotowoltaiki znajdującego się blisko okolicy naszego domu, zmniejszy koszty ewentualnych dojazdów. Bardzo ważne jest sprawdzenie referencji oraz certyfikatów UDT, potwierdzających umiejętności oraz wiedzę instalatorów.

Sprawdź sekcję: Ważne – wszystko, co musisz wiedzieć przed inwestycją.