Wszystko o fotowoltaice

Wszystko co musisz wiedzieć przed
inwestycją w instalację fotowoltaiczną.

Co to jest fotowoltaika?

Fotowoltaika jest odnawialnym źródłem energii, pozwalającym na produkcję prądu w bezpieczny dla środowiska sposób.

Instalacja PV to rozwiązanie z inwestycją na długie lata. Jej żywotność przewidziana jest na 25-30 lat. Inwestując w instalację fotowoltaiczną kończą się problemy z rachunkami za prąd. Korzystanie z instalacji fotowoltaicznej jest darmowe i wieloletnie. Instalacja jest przyjazna dla środowiska.

Ogniwa fotowoltaiczne wykonane z krzemu, umieszczone w panelach solarnych zamieniają energię słoneczną w elektryczna. Odbywa się to w bardzo prostu sposób. Wiązka światła (foton) pada na płytę krzemową, z której zbudowany jest ogniwo fotowoltaiczne. Krzem pochłania światło przy czym wybija elektron wprawiając go w ruch. Właśnie ten ruch jest przepływem prądu elektrycznego. Produkcja prądu z paneli fotowoltaicznych jest stała, aby wykorzystać energię elektryczna należy zainstalować falownik (inwerter), który jest sercem całej instalacji. Falownik zmienia prąd stały w prąd zmienny.

Jak działa?

Komu i kiedy się opłaca?

Energia słoneczna dostępna jest dla każdego, instalację fotowoltaiczną można zbudować zarówno na dachu jak i dowolnym otwartym terenie. Instalacja fotowoltaiczna daje poczucie bezpieczeństwa i niezależności od podwyżek prądu. Cena nie zmienia się w zależności od dostawcy.

Zaoszczędzony koszt wyliczy kalkulator oszczędności.

Bardzo ważne przy doborze instalacji fotowoltaicznej jest określenie ile prądu zużywa dom w ciągu roku. Od tego zależy jaka wielkość instalacji będzie odpowiednia i jak rozłoży się czas zwrotu inwestycji. Najlepiej jest wykorzystać do tego rachunki za prąd. Po przeanalizowaniu rachunków możemy określić przybliżoną moc paneli fotowoltaicznych jaka będzie odpowiednia dla naszego domu.

Jaką instalację dobrać do mojego domu i czym się kierować?

Jak wybrać wykonawcę?

Najlepszym rozwiązaniem jest wyszukanie lokalnych instalatorów. Wybranie wykonawcy znajdującego się blisko okolicy naszego domu zmniejszy koszty ewentualnych dojazdów. Bardzo ważne jest sprawdzenie referencji oraz certyfikatów UDT potwierdzających umiejętności oraz wiedzę instalatorów.