Zasada działania instalacji fotowoltaicznej

Czym jest i jak działa fotowoltaika?

Fotowoltaika to proces przetwarzania bezpłatnej energii słonecznej w energię elektryczną. W panelach fotowoltaicznych wytworzony zostaje prąd stały (DC), przepływa on następnie przez inwerter (falownik), gdzie zostaje przekształcony w prąd zmienny (AC), czyli taki, jaki jest w gniazdkach. Uzyskaną w ten sposób energię elektryczną możesz na bieżąco wykorzystywać oraz magazynować.

Dla kogo jest fotowoltaika?

Fotowoltaika to rozwiązanie dla każdego. Instalację fotowoltaiczną można dostosować do indywidualnych potrzeb każdej osoby prywatnej (domu), przedsiębiorcy (biznesu) czy rolnika.

Z jakich elementów składa się instalacja fotowoltaiczna?

Instalacja fotowoltaiczna składa się z:

  • modułów fotowoltaicznych, dzięki którym możliwe jest pozyskiwanie energii z promieniowania słonecznego;
  • inwertera (falownika), którego głównym zadaniem jest zmiana prądu stałego na prąd zmienny;
  • zabezpieczeń AC/DC – ich zadaniem jest ochrona instalacji przed przepięciami i wyładowaniami elektrycznymi;
  • systemu montażowego, który umożliwia zamocowanie instalacji na dachu lub umieszczenie konstrukcji na gruncie;
  • okablowania zapewniającego odporność przed: wysokim napięciem, działaniem wysokich i niskich temperatur, promieniowaniem UV oraz gwarantującego wytrzymałość na obciążenia i odpowiednią elastyczność;
  • aplikacji mobilnej pozwalającej monitorować pracę instalacji;
  • opcjonalnie – optymalizatory oraz akumulatory.

Czy instalacja fotowoltaiczna działa, gdy nie ma słońca?

Instalacja fotowoltaiczna jest systemem działającym z różnym natężeniem przez cały rok. W Polsce na okres wiosenno-letni przypada ok. 70% generowanej energii, a na jesienno-zimowy – ok. 30%.

Nadwyżka energetyczna, wyprodukowana w okresie wiosenno-letnim, magazynowana jest w sieci energetycznej i może zostać wykorzystana w miesiącach znacznie mniej nasłonecznionych. Nie ma więc podstaw do obaw, że zabraknie nam energii w pochmurne dni.

Wbrew pozorom upały i długo utrzymująca się słoneczna pogoda nie są najlepszymi warunkami dla paneli fotowoltaicznych. Zbyt wysokie temperatury prowadzą do przegrzewania się ogniw i spadku ich sprawności.

Klimat panujący na terenie naszego kraju uznawany jest za jeden z najbardziej optymalnych dla produkcji energii z systemów fotowoltaicznych.

Jaka moc instalacji fotowoltaicznej będzie dla mnie odpowiednia?

Dobierając odpowiednią wielkość instalacji fotowoltaicznej należy uwzględnić przede wszystkim roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną. Wpływ na moc instalacji mają również takie czynniki jak: położenie budynku, kształt i nachylenie dachu, stopień zacienia itd.

Dlatego też najlepiej zdać się w tej kwestii na profesjonalistów, którzy po przeprowadzeniu audytu dobiorą najlepszą dla Ciebie instalację fotowoltaiczną.

Czym są optymalizatory i kiedy warto je stosować?

Optymalizatory to niewielkie urządzenia, które są podpinane do poszczególnych modułów instalacji. Sterują one parametrami generowanego prądu w taki sposób, aby uzyskać jak najlepszą wydajność instalacji.

Zastosowanie optymalizatorów pomaga zniwelować straty związanie z zacienieniem paneli (jeśli jeden z modułów spiętych szeregowo, bez wykorzystania optymalizatorów, przestaje produkować energię z powodu zacieniania, wówczas wszystkie moduły przestają działać, wyrównując swoją pracę do najgorszego z szeregu) oraz zapewnia monitoring działania każdego modułu (jeśli któryś z modułów przestanie działać, szybko pozwala zdiagnozować źródło problemu).

Czy instalacja fotowoltaiczna dostarczy mi prąd w czasie awarii sieci?

Działanie instalacji fotowoltaicznej w trakcie braku dostawy prądu z sieci energetycznej zależne jest od tego, czy instalacja zamontowana została w systemie on-grid, off-grid czy hybrydowym.

W przypadku systemu on-grid (kiedy instalacja jest podpięta do sieci energetycznej) podczas awarii sieci Twój dom zostanie pozbawiony dostępu do prądu. Niezależność od przerw w dostawie prądu uzyskasz decydując się na instalację w systemie off-grid (układ zamknięty, niewymagający przyłączenia do sieci) lub instalację hybrydową, która jest połączeniem systemu on-grid i off-grid (jest podłączona do sieci, ale posiada także lokalny magazyn energii).

Masz więcej pytań? Zadzwoń!

Czujesz się zagubiony lub nie masz czasu na czytanie? Doskonale Cię rozumiemy 🙂 Po prostu zadzwoń lub napisz, a odpowiemy na każde Twoje pytanie.

+48 578 200 517

biuro@alex-electro.com

Bezpłatna wycena instalacji fotowoltaicznej

Ciekawy możliwości montażu instalacji fotowoltaicznej na swoich dachu? Zamów bezpłatną i niezobowiązującą wycenę.

Montaż instalacji fotowoltaicznej krok po kroku

Na czym polega audyt fotowoltaiczny?

Audyt fotowoltaiczny polega na przeprowadzeniu wywiadu z klientem oraz oględzinach miejsca instalacji.

W trakcie audytu analizujemy Twoje rachunki za prąd z ostatnich miesięcy oraz sprawdzamy, jakie jest Twoje zapotrzebowanie na energię. Informacje te pozwolą nam dobrać optymalną moc instalacji. Nasz przedstawiciel ocenia także możliwości montażowe, sprawdzając powierzchnię dachu (lub gruntu), jego nachylenie, rodzaj poszycia i stopień zacienienia. Ostatnim etapem audytu jest indywidualna wycena całkowitej instalacji i montażu wraz z symulacją oszczędności.

Spotkanie z naszym doradcą może nastąpić nawet tego samego dnia, w preferowanych przez Ciebie godzinach. Warto zarezerwować sobie godzinę wolnego czasu oraz przygotować na spotkanie faktury za prąd – zestawienie roczne lub półroczne – z widocznym użyciem za cały ten okres.

Jak długo trwa montaż instalacji fotowoltaicznej?

Montaż instalacji fotowoltaicznej zazwyczaj trwa od 1 do 3 dni. Długość tego procesu zależna jest od wielkości instalacji oraz od układu konstrukcji dachowej.

Gdzie mogę zamontować instalację fotowoltaiczną?

Panele fotowoltaiczne możesz zamontować wszędzie, gdzie będą wystawione na działanie promieni słonecznych. Zazwyczaj moduły instaluje się na dachu budynku (zarówno płaskim jak i spadzistym), istnieje również opcja montażu instalacji fotowoltaicznej na gruncie.

Jakie warunki techniczne trzeba spełniać, żeby zainstalować fotowoltaikę?

Jednym z koniecznych warunków jest odpowiedni typ poszycia dachowego oraz nośność dachu (więcej o tym w pytaniu: Jaki muszę mieć dach, żeby założyć panele fotowoltaiczne?).

Decydując się na instalacje fotowoltaiczną należy także zwrócić uwagę na stopień zacienienia dachu, jego kąt nachylenia oraz usytuowanie względem stron świata.

Nasi fachowcy podczas audytu ocenią zastane na miejscu warunki techniczne oraz indywidualnie dobiorą najkorzystniejsze dla Ciebie rozwiązanie.

Jaki muszę mieć dach, żeby założyć panele fotowoltaiczne?

Montaż paneli dozwolony jest praktycznie na każdym pokryciu dachowym, za wyjątkiem: eternitu, onduliny, poliwęglanu oraz pleksy. Bardzo ważne jest także, aby dach, na którym ma zostać zamontowana instalacja fotowoltaiczna był w dobrym stanie technicznym.

Czy mogę rozbudować zamontowaną już instalacje fotowoltaiczną?

Jak najbardziej – istnieje możliwość rozbudowy zamontowanej już instalacji. W takiej sytuacji najlepiej jest zwrócić się do profesjonalistów, którzy pomogą sprawnie i w umiejętny sposób przeprowadzić proces rozbudowy.

Co dzieje się z niewykorzystaną energią, którą instalacja fotowoltaiczna wyprodukowała w ciągu dnia?

Dzienna nadwyżka energetyczna jest magazynowana w elektrowni, za co pobierana jest opłata w wysokości 20% (w przypadku instalacji poniżej 10kW) bądź 30% (instalacje powyżej 10kW). Zmagazynowaną nadwyżkę energetyczną można odebrać w przeciągu roku (np. z nadwyżki energii wyprodukowanej w sezonie letnim można korzystać w miesiącach jesienno-zimowych).

Kto odpowiada za pokrycie kosztów przyłączenia instalacji do sieci?

W obowiązku operatora sieci energetycznej leży przyłączenie Twojej instalacji fotowoltaicznej do sieci. Właściciele mikroinstalacji są zwolnieni z opłat przyłączeniowych. Zarówno koszt montażu licznika dwukierunkowego jak i zabezpieczeń pokrywa operator.

Instalacja fotowoltaiczna – użytkowanie, serwis i gwarancja

Ile lat działają panele fotowoltaiczne?

Żywotność paneli fotowoltaicznych jest bardzo wysoka, wraz z upływem lat moduły mogą jedynie tracić swoją sprawność. Szacuje się, że w rok moduł traci średnio 0,7% swojej sprawności. Po 25-30 latach sprawność modułu spada więc zaledwie o ok. 20%.

Jak wygląda system gwarancyjny na fotowoltaikę?

Za gwarancję poszczególnych elementów instalacji fotowoltaicznej odpowiada producent. Długość gwarancji zależna jest od danego elementu i charakteru wady. Falownik objęty jest 10-letnią gwarancją, moduły zaś okresem od 12 do nawet 30 lat ochrony zależnie czy problemem jest ukryta wada modułu czy też utrata sprawności. Nasza oferta obejmuje także nawet 5-letnią gwarancję na montaż.

Czy instalacja fotowoltaiczna wymaga obsługi?

Instalacja fotowoltaiczna nie wymaga obsługi. Większość instalowanych systemów posiada wbudowany moduł komunikacyjny (najczęściej wi-fi), dzięki temu możesz kontrolować działanie paneli oraz ilość wyprodukowanej energii z dowolnego miejsca z dostępem do Internetu. Ponadto instalacja fotowoltaiczna jest praktycznie pozbawiona elementów ruchomych, przez co jest niezwykle odporna na awarie i nie wymaga serwisowania.

Jak mogę monitorować wydajność instalacji fotowoltaicznej?

Pracę instalacji fotowoltaicznej możesz monitorować na dwa sposoby:

  • poprzez regularne dokonywanie odczytów z inwertera (nowsze modele zazwyczaj jednak nie posiadają już wyświetlaczy)
  • za pomocą specjalnej aplikacji, instalowanej na Twoim telefonie, która pozwala na połączenie z falownikiem i zdalne monitorowanie pracy instalacji oraz zapisywanie i przechowywanie wykonanych pomiarów.

Jak dbać o instalację fotowoltaiczną?

Regularna i prawidłowa konserwacja paneli fotowoltaicznych gwarantuje ich bezawaryjną pracę i pełną wydajność. Zalegający kurz, osady, pyły, ptasie odchody czy liście mogą skutkować nawet 15% spadkiem mocy.

Proces czyszczenia paneli fotowoltaicznych możemy zlecić profesjonalistom lub zdecydować się na samodzielną pracę. Przy drugiej opcji pamiętać należy o podstawowych zasadach konserwacji paneli fotowoltaicznych, takich jak:

  • używanie do czyszczenia delikatnych akcesoriów, aby uniknąć zarysowania powierzchni;
  • mycie paneli roztworem z wody demineralizowanej i izopropanolu w proporcji 1/1;
  • nieczyszczenie nagrzanych paneli;
  • unikanie mycia paneli w ciągu dnia w pełnym słońcu.

Fotowoltaika – ulgi, dofinansowania, opłaty

Ile kosztuje fotowoltaika?

Cena instalacji fotowoltaicznej jest zależna od wielu czynników takich jak: wielkość, użyte komponenty, rodzaj konstrukcji dachowej, montaż itd. Wycena instalacji w każdym przypadku jest więc przygotowywana indywidualnie, po uprzednich konsultacjach z klientem.

Decydując się na fotowoltaikę, możesz skorzystać z dostępnych na rynku dofinansowań. Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać najkorzystniejszą formę dotacji oraz przygotują bezpłatną wycenę, z uwzględnieniem wszelkich Twoich potrzeb. Warto pamiętać o tym, że znaczące oszczędności w zakresie opłat energetycznych, pozwolą na dość szybką rekompensatę kosztów instalacji fotowoltaicznej.

Ile mogę zaoszczędzić decydując się na instalację fotowoltaiczną?

To, ile możesz zaoszczędzić na instalacji fotowoltaicznej, zależne jest od kilku indywidualnych czynników, takich jak miesięczne zapotrzebowanie na energię elektryczną czy aktualne ceny za prąd.

Zakładając, że Twój miesięczny rachunek za prąd wynosi ok. 300 zł, to w skali roku możesz zaoszczędzić prawie 4000zł. Warto także zaznaczyć, że opłaty za energię elektryczną stale rosną, posiadając własną elektrownię słoneczną uniezależniasz się od rosnących cen. Dodając do tego wszelkie odliczenia, ulgi i dotacje na fotowoltaikę możesz zaoszczędzić jeszcze więcej.

Skorzystaj z naszego kalkulatora i oblicz, ile uda Ci się zaoszczędzić na energii elektrycznej!

Kiedy instalacja fotowoltaiczna się zwróci?

Inwestycja w fotowoltaikę to działanie długofalowe. Przy odpowiednio dobranej przez specjalistów mocy instalacji oraz wykorzystaniu ulg i dotacji rządowych zwrot z inwestycji można uzyskać już po nawet 5-8 latach.

Kto to jest prosument?

Prosument to połączenie dwóch słów: „producent” oraz „konsument”. W przypadku fotowoltaiki jest to osoba, która posiada instalację fotowoltaiczną i produkuje własną energię, z której korzysta, a jednocześnie wyprodukowaną nadwyżkę prądu przekazuje do sieci energetycznej.

Czy mogę sprzedawać nadwyżkę energii wyprodukowanej panele fotowoltaiczne?

Będąc prosumentem nie możesz czerpać korzyści materialnych z wyprodukowanej energii. Możliwe jest natomiast magazynowanie nadwyżek energetycznych u swojego operatora oraz późniejsze odebranie ich w momencie zwiększonego zapotrzebowania na prąd. Zgodnie z aktualnymi przepisami prosumenci mogą odebrać od 70% do 80% zmagazynowanej energii w przeciągu 365 dni od momentu wprowadzenia energii do sieci. (Zasady te obowiązują właścicieli instalacji o mocy do 50 kW).

Kto może odliczyć instalację fotowoltaiczną od podatku?

Ulgę podatkową może uzyskać osoba fizyczna, przedsiębiorca, a także właściciel gospodarstwa rolnego. Osoby opodatkowane PIT-em mogą skorzystać z odliczenia podatku w ramach ulgi na przedsięwzięcia termomodernizacyjne.

Fotowoltaika dla firm objęta jest 23% kwotą podatku, który może zostać w pełni odliczony. Rolnicy zaś mogą skorzystać z ulgi i odliczyć od podatku rolnego nawet 25% wydatków poniesionych na fotowoltaikę.

Ile wynosi podatek VAT na fotowoltaikę?

Prosument to połączenie dwóch słów: „producent” oraz „konsument”. W przypadku fotowoltaiki jest to osoba, która posiada instalację fotowoltaiczną i produkuje własną energię, z której korzysta, a jednocześnie wyprodukowaną nadwyżkę prądu przekazuje do sieci energetycznej.

Stawka podatku VAT jest zróżnicowana, w zależności od tego, kto jest inwestorem. Mikroinstalacje dla gospodarstw domowych, małych wspólnot i spółdzielni objęte są 8% podatkiem VAT. Natomiast rolnicy i różnego rodzaju przedsiębiorstwa obejmuje stawka VAT w wysokości 23% (podane wartości dotyczą zakupu instalacji wraz z montażem, jeśli decydujesz się na zakup bez montażu wówczas stawka VAT zawsze wynosi 23%).

Czy prowadząc działalność lub będąc rolnikiem mogę być prosumentem?

Prosumentem może zostać zarówno osoba prowadząca działalność gospodarczą jak i właściciel gospodarstwa rolnego, o ile instalacja nie przekracza 50kW.