Fotowoltaika

Co można podłączyć do zestawu solarnego?

dom z panelami

Pozyskiwanie energii elektrycznej z promieni słonecznych to coraz popularniejsze rozwiązanie stosowane nie tylko w gospodarstwach domowych, ale również w przedsiębiorstwach. Za inwestycją w panele fotowoltaiczne przemawia przede wszystkim znaczące zmniejszenie rachunków za energię elektryczną oraz korzystny wpływ na środowisko naturalne. Warto wiedzieć, że do zestawu solarnego można podłączyć wiele różnych urządzeń, jednak należy dobrać go tak, aby nawet w niesprzyjających warunkach pogodowych dostarczał odpowiednią ilość energii elektrycznej niezbędnej do ich pracy. Co można podłączyć do zestawu solarnego?

Sprzęty codziennego użytku oraz zestaw solarny do oświetlania 

Z uwagi na to, że energia ze słońca przeznaczona jest między innymi do wykorzystywania w domach, do zestawu solarnego można podłączyć na przykład telewizory, komputery, tablety czy inne urządzenia codziennego użytku. Jednak wybierając fotowoltaikę dla domu, należy zwrócić uwagę na to, by moc zestawu solarnego odpowiadała poborowi mocy tych sprzętów oraz uwzględnić czynniki, które mogą zwiększyć zapotrzebowanie w przyszłości – na przykład planowane powiększenie rodziny albo zakup sprzętów, które pobierają dużo prądu.

Dzięki temu właściciele instalacji unikną konieczności korzystania z energii elektrycznej od dostawcy i niemal całkowicie uniezależnią się od stale rosnących cen prądu. Jednym z popularniejszych zestawów fotowoltaicznych jest również zestaw solarny do oświetlenia. Może być wykorzystywany nie tylko w domach, ale również w garażach czy altanach. Co więcej, zestawy mają często wbudowany system zarządzania światłem nocnym. Dzięki temu mogą być wykorzystywane również w instalacjach oświetleniowych znajdujących się na przykład w lampach ulicznych.

Do czego jeszcze można podłączyć zestaw solarny? 

Zastosowanie zestawów solarnych jest niezwykle szerokie. Oprócz popularnego wykorzystania ich do oświetlania czy zasilania sprzętów domowych mogą być stosowane również do ogrzewania wody. Ich konstrukcja jest oparta na połączonych szeregowo siedmiu panelach słonecznych, które są podłączone do inwertera. Zestawy solarne mogą być wykorzystywane również na działkach. Oprócz tego znajdują zastosowanie w wielu miejscach użytku publicznego. Mowa tutaj na przykład o ławkach solarnych, wiatach rowerowych, przystankach albo carportach solarnych.

Warto również wspomnieć o mniej znanych sposobach zastosowania zestawów solarnych. Jednym z nich jest podłączenie energii fotowoltaicznej do klimatyzacji, której średni miesięczny koszt wynosi kilkadziesiąt złotych, a inwestycja w bezpłatne źródło jej zasilania może się zwrócić w ciągu kilku lat. W ostatnich latach na popularności zyskały również samochody elektryczne. Co ciekawe, fotowoltaika może również przyczynić się do zmniejszenia wydatków związanych z ładowaniem ich.

Aby ograniczyć koszt ładowania samochodu elektrycznego niemal do zera, wystarczy uwzględnić zapotrzebowanie pojazdu, projektując instalację. Zestaw solarny można również podłączyć do urządzeń, które często kojarzone są z luksusem, na przykład do sauny domowej, minimalizując koszty jej użytkowania.