Fotowoltaika

Czym są zestawy hybrydowe fotowoltaiczne?

By 30 września 2021 7 października, 2021 No Comments
panele słoneczne

Instalacje fotowoltaiczne, wykorzystujące naturalne działanie promieni słonecznych do wytwarzania prądu są nie tylko ekologiczne, lecz również niezwykle wydajne. Nie zanieczyszczają środowiska i pozwalają obniżyć znacznie rachunki za energię elektryczną. Sprawdź w naszym wpisie, czym są fotowoltaiczne zestawy hybrydowe oraz jak działają.

Zestawy hybrydowe fotowoltaiczne, czyli właściwie co?

Fotowoltaiczne zestawy hybrydowe stanowią połączenie systemów fotowoltaicznych z systemami magazynowania energii elektrycznej, co pozwala na optymalne zarządzanie energią wyprodukowaną z ekologicznego źródła energii. Dzięki możliwości magazynowania energii w bateriach użytkownik hybrydowego zestawu fotowoltaicznego jest w stanie wykorzystywać nie tylko energię produkowaną przez panele na bieżąco, lecz również, na przykład w bardzo pochmurne czy deszczowe dni, może korzystać z energii zmagazynowanej wcześniej. Zestawy hybrydowe pozwalają również na podtrzymanie energii w sytuacji przerwy w dostawie prądu. Ustawienia systemu hybrydowego mogą być ponadto modyfikowane zgodnie z preferencjami ich użytkowników.

Jak działają zestawy hybrydowe fotowoltaiczne?

Hybrydowe zestawy fotowoltaiczne są w istocie połączeniem dwóch typów instalacji fotowoltaicznej, czyli on-grid oraz off-grid, i składają się z paneli fotowoltaicznych, wspieranych przez zasilanie dodatkowe w postaci sieci publicznej, akumulatorów oraz generatora prądu. System on-grid umożliwia przekazanie nadwyżek energii do sieci elektroenergetycznej po tym, jak system fotowoltaiczny z panelami słonecznymi zamieni energię słoneczną na elektryczną i wykorzysta ją na bieżące zużycie w domu. Przekazane nadwyżki energii odbiera się w ciągu roku w postaci opustów, dzięki czemu środki zainwestowane w instalację fotowoltaiczną szybko się zwracają, a klient uniezależnia się od wzrostu cen energii. Niestety, w przypadku przerwy w dostawie energii system on-grid wyłącza się automatycznie. Rozwiązaniem problemu jest dołączenie do niego systemu off-grid i stworzenie hybrydowego zestawu. System off-grid bowiem działa bowiem niezależnie od sieci energetycznej. Energia elektryczna jest magazynowana w akumulatorach, stających się nośnikami energii.

Oferowane przez nas hybrydowe zestawy fotowoltaiczne doskonale sprawdzą się na obszarach, gdzie tradycyjne zasilanie w energię elektryczną jest mało wydajne, niestabilne lub niewystarczające.