Fotowoltaika

Jaka moc instalacji fotowoltaicznej pokryje Twoje zapotrzebowanie?

By 22 września 2021 28 września, 2021 No Comments
jaką-moc-instalacji-fotowoltaincznej-wybrać

Bardzo często powtarzającym się zapytaniem, wśród osób zainteresowanych fotowoltaiką, jest kwestia doboru odpowiedniej mocy instalacji. Jest to pytanie niełatwe, gdyż na końcową odpowiedź wpływa bardzo dużo czynników, jednocześnie jest to jednak informacja kluczowa. O tym, co wpływa na to, jaka moc instalacji fotowoltaicznej będzie dla Ciebie odpowiednia oraz jak obliczyć zapotrzebowanie na prąd, przeczytasz w naszym wpisie.

Ile energii tak naprawdę potrzebujesz?

To najważniejsze pytanie, które musisz sobie zadać i rzetelnie na nie odpowiedzieć. Ilość prądu, zużywana przez Twoje gospodarstwo domowe, warunkuje moc oraz wielkość instalacji fotowoltaicznej. Średni roczny pobór prądu wpływa także na czas, w którym inwestycja w fotowoltaikę zwróci się – im więcej energii elektrycznej potrzebujesz do codziennego funkcjonowania, tym szybciej możesz liczyć na zwrot poniesionych kosztów oraz tym większe będą Twoje oszczędności na opłatach za prąd. Co nie znaczy oczywiście, że w przypadku małego zapotrzebowania na energię nie warto inwestować w instalację fotowoltaiczną. Mimo iż czas zwrotu może być nieco dłuższy, to jednak po przekroczeniu tego etapu instalacja fotowoltaiczna pozwoli Ci zredukować koszty związane z funkcjonowaniem gospodarstwa domowego praktycznie do zera.

Jak więc ustalić to, ile energii potrzebujesz? Pomoże w tym przede wszystkim analiza rachunków za prąd otrzymywanych od operatora, która może zostać przeprowadzana podczas audytu fotowoltaicznego. Jeśli zaś lubisz brać sprawy w swoje ręce i najbardziej ufasz sobie, to wartość tę możesz także obliczyć samodzielnie, korzystając z poniższego wzoru:

ZUŻYCIE PRĄDU = [Moc urządzenia (kW) x Czas pracy (h)/1 dzień] x 365 (liczba dni w roku)

Jeśli używany przez Ciebie czajnik elektryczny ma moc 2000W i używasz go przez pół godziny dziennie, to w ciągu roku zużyjesz: 2kW*0,5h*365=365kWh

Aby obliczyć pełne zapotrzebowanie na energię elektryczną w skali roku, musisz podsumować zużycie prądu przez wszystkie sprzęty, które posiadasz.

Jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej?

Twoja inwestycja w fotowoltaikę musi być maksymalnie opłacalna, dlatego nie powinna ona generować bardzo dużej nadwyżki prądu. Nie może dojść jednak do sytuacji, kiedy wyprodukowana energia nie będzie wymierna do Twojego zapotrzebowania. Decyzja o zamontowaniu fotowoltaiki to inwestycja na lata, musisz więc w trakcie ustalania mocy instalacji myśleć perspektywicznie. To, że Twoje zapotrzebowanie na prąd aktualnie oscyluje na poziomie 1700 kWh, nie gwarantuje, że za kilka lat znacząco się ono nie zmieni. Być może masz w planach zamontowanie klimatyzatora w domu albo zakup większej lodówki lub suszarki, o której myślisz już od kilku miesięcy. Wszystkie te czynniki wpłyną na roczny pobór energii, a co za tym idzie przełożą się na zmianę mocy planowanej instalacji fotowoltaicznej. Każdy taki czynnik, który weźmiesz pod uwagę planując montaż fotowoltaiki pozwoli Ci osiągać jak najbardziej maksymalne zyski.

O tym musisz pamiętać

Zastanawiając się nad tym, jaka moc paneli fotowoltaicznych na dom będzie najlepsza, warto być świadomym faktu, że wraz z upływem czasu instalacje PV zużywają się, za czym idzie stopniowy spadek ich mocy o kilka dziesiątych procent. Dlatego też racjonalną decyzją będzie wybór instalacji fotowoltaicznej o minimalnie wyższych parametrach (ok. 10-20% mocy większej niż obecne zapotrzebowanie na prąd).

Na wydajność instalacji fotowoltaicznej wpływają też takie czynniki jak:

  • lokalizacja ogniw fotowoltaicznych,
  • parametry dachu,
  • orientacja ogniw względem południa,
  • zacienienie powierzchni ogniw okoliczną infrastrukturą.

Dokładny, profesjonalny audyt przed montażem pozwala na wybór najbardziej optymalnego miejsca dla instalacji fotowoltaicznej, żeby jak najbardziej zminimalizować ryzyko strat w produkcji energii, które mogą wynikać z zacienienia paneli, niekorzystnego zorientowania czy zbyt dużej stromizny dachu.

montaz-instalacji-fotowoltaicznej

Jak dobrać instalację fotowoltaiczną, jeśli dopiero buduję dom?

O ile określenie ilości zużywanego prądu w przypadku już istniejących i użytkowanych gospodarstw domowych nie jest skomplikowane, o tyle w przypadku dopiero budowanych domów sprawa się nie nieco komplikuje. W takiej sytuacji bazuje się na planowanym zużyciu energii elektrycznej. Należy podczas takich szacunków określić ilość i rodzaj urządzeń elektrycznych, ich ewentualną energooszczędność, liczbę domowników oraz ewentualne możliwe zmiany w poborze energii w niedalekiej przyszłości. Warto także pamiętać, że w przypadku zamontowanej już instalacji, zawsze istnieje możliwość jej rozbudowy, jeśli ta okaże się niewystarczająca.

Kalkulator fotowoltaiki

Za pomocą dostępnego na naszej stronie kalkulatora bez problemu obliczysz przybliżoną moc instalacji fotowoltaicznej, która będzie dla Ciebie odpowiednia, jedynie w oparciu o Twoje rachunki za prąd. Jak już jednak wspomnieliśmy na ostateczną moc mają wpływ także inne czynniki, z którymi trudno zapoznać się i uwzględnić je na odległość. Dlatego też wato skorzystać z bezpłatnej konsultacji z naszym doradcą energetycznym, który nie tylko pomoże wybrać idealną moc instalacji fotowoltaicznej, dopasowaną do Twoich potrzeb, ale także w czasie bezpłatnego, niezobowiązujecego audytu odpowie na wszelkie nurtujące Cię pytania i wyjaśni każdą problematyczną kwestię, która budzi jeszcze Twoje wątpliwości.