Fotowoltaika

Dofinansowanie do fotowoltaiki Mój Prąd 3.0 – nabór wniosków rusza w lipcu!

mój prąd

Pierwsza edycja programu Mój Prąd cieszyła się ogromną popularnością i dużym zaangażowaniem wśród indywidualnych inwestorów. Dotację na instalację fotowoltaiczną zdobyło już ponad 184 000 gospodarstw domowych w ramach poprzednich edycji dofinansowań rządowych. Taka skala zainteresowania świadczy o coraz większej i wciąż rosnącej popularności odnawialnych źródeł energii. Już niedługo rozpocznie się kolejny nabór do programu Mój Prąd.

Kiedy rusza nowa edycja dofinansowań? Kto otrzyma dotację Mój Prąd 3.0? Jakie są warunki przyznawania dofinansowań w 2021 roku? Do kiedy należy składać wnioski? Poznaj wszystkie szczegóły dotyczące programu Mój Prąd 2021!

Kto może ubiegać się o dotację Mój Prąd?

W trzeciej edycji programu Mój Prąd mogą uczestniczyć osoby, które zakupiły instalację fotowoltaiczną po 31 stycznia 2020 roku. Koszty kwalifikowane natomiast (czyli koszty poniesione przed terminem rozpoczęcia, które umożliwiają przystąpienie do trzeciego naboru) liczone będą od 1 lutego 2020 roku.
Z dotacji Mój Prąd 3.0 skorzystać będą mogły wyłącznie osoby fizyczne, które produkują energię elektryczną na własne potrzeby, ich instalacja jest podłączona do sieci, a jej moc mieści się w granicach 2-10 kW.

Wnioski Mój Prąd 2021 – do kiedy i jak składać?

Według informacji podawanych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska we współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nabór wniosków do trzeciej edycji programu Mój Prąd rusza 1 lipca bieżącego roku i trwać będzie do 20 grudnia 2021 z możliwością ewentualnego przedłużenia.
Forma składania wniosków pozostaje niezmienna w stosunku do ubiegłych lat. Jak złożyć wniosek o datację?

Możesz to zrobić na 3 sposoby:

  • elektronicznie – przez internet,
  • w wersji papierowej – w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW),
  • drogą pocztową – kurierem, na adres NFOŚiGW.

Jak złożyć wniosek do programu Mój Prąd 3.0 elektronicznie?

1. Wejdź na stronę login.gov.pl i wybierz sposób logowania.
2. Wypełnij wniosek, uzupełnij dane kontaktowe. Upewnij się, że masz w swoim wniosku poprawny e-mail. Otrzymasz na niego potwierdzenie podjętej decyzji.
3. Dołącz wymagane załączniki.
4. Po wypełnieniu formularza system przekieruje cię do usługi e-podpis na stronie pz.gov.pl.
5. Sprawdź i podpisz wniosek elektronicznie. Możesz to zrobić na 3 sposoby:
◦ podpisem zaufanym
◦ e-dowodem
◦ certyfikatem kwalifikowanym
6. Wyślij dokumenty: wniosek z załącznikami.

Potwierdzenie złożenia wniosku otrzymasz na swoją skrzynkę ePUAP i na e-mail podany we wniosku.

Kwota dofinansowania programu Mój Prąd

Ministerstwo Klimatu i Środowiska niestety oficjalnie nie podało jeszcze szczegółów dotyczących tego, ile wyniesie dotacja w programie Mój Prąd w 2021 roku. We wcześniejszych latach można było uzyskać zwrot kosztów za nawet połowę inwestycji w fotowoltaikę (kwota nie mogła przekraczać jednak 5 tysięcy złotych na jednego prosumenta). Szczegóły dotyczące między innymi kwoty dofinansowania poznamy dopiero po opublikowaniu regulaminu przez Ministerstwo.

Póki co wiadomo jednak, że aby nakłonić prosumentów do zwiększenia autokonsumpcji, Ministerstwo uzależni także poziom dofinansowania od zakresu rzeczowego instytucji. Jeśli więc zdecydujesz się na fotowoltaikę i magazyn energii naraz, możesz liczyć wówczas na wyższą dotację.

Zmiana zasad w programie Mój Prąd 2021– rozszerzenie dotacji na dodatkowe elementy i inne

Nowa edycja dotacji do fotowoltaiki finansowana będzie z funduszy unijnych, a nie krajowych, jak miało to miejsce dotychczas.
Modyfikacja dotycząca źródeł finansowania dotacji to nie jedyna zmiana jeśli chodzi o zasady przyznawania dotacji na instalację fotowoltaiczną. Zakres dofinansowań w trzeciej edycji programu ma zostać rozszerzony o dodatkowe elementy, takie jak: magazyny energii, pompy ciepła, przydomowe ładowarki do samochodów elektrycznych i hybrydowych plug-in.

Lista zasad dotycząca naboru do programu dofinansowań Mój Prąd 3.0 zgodnie z zapowiedzią NFOŚiGW z dnia 17 marca 2021 roku:

  • nabór do programu Mój Prąd rusza 1 lipca 2021 roku i trwać będzie do 20 grudnia 2021 z możliwością przedłużenia lub do wyczerpania środków;
  • dotacja przysługuje na instalacje 2-10 kW i przyznawana jest dla inwestorów indywidualnych;
  • wniosek można złożyć na zrealizowaną i podłączoną do sieci instalację PV (instalacja założona po 31 stycznia 2020 roku);
  • koszty kwalifikowane będą liczone od dnia 1 lutego 2020 roku;
  • poziom finansowania dotacji zależny będzie od zakresu rzeczowego inwestycji;
  • dotacją objęte zostają także rozwiązania zwiększające konsumpcję wytworzonej energii na własny użytek – pompy ciepła, magazyny energii, ładowarki do aut elektrycznych;
  • środki przyznane w ramach programu Mój Prąd będą bezzwrotne, przyznawane na podstawie kolejności złożonych wniosków, do wyczerpania limitu;
  • dotacja będzie zwolniona z podatku PIT;
  • koszty inwestycji, których nie pokryje dofinansowanie z programu Mój Prąd będzie można odliczyć od podatku.

Na chwilę obecną nie został jeszcze podany oficjalny regulamin programu Mój Prąd 3.0.

Kiedy tylko pojawią się nowe informacje w tej kwestii, na pewno będziemy na bieżąco aktualizować wpisy na naszej stronie.

Pamiętaj także, że wszelkie szczegóły i dokumenty dotyczące programu „Mój Prąd” wraz z z potrzebnymi wnioskami o dofinansowanie znajdziesz zawsze na stronie internetowej Ministerstwa: gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-programu-moj-prad