Porady i artykuły

Jak dobrze dobrać instalację fotowoltaiczną do potrzeb?

instalacja fotowoltaiczna

W ostatnich latach słyszymy coraz więcej na temat odnawialnych źródeł energii. Wynika to przede wszystkim z coraz większej świadomości dotyczącej dbania o środowisko naturalne. Właśnie dlatego wiele osób, które mają dom jednorodzinny, decyduje się na zamontowanie paneli fotowoltaicznych. Dzięki takiemu rozwiązaniu można nie tylko przyczynić się do ochrony środowiska, ale również zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną, która jest coraz droższa. Aby instalacja fotowoltaiczna spełniała swoją funkcję, należy ją odpowiednio dobrać do potrzeb użytkowników. Na co należy zwrócić uwagę, decydując się na taką instalację?

Określenie optymalnego zapotrzebowania 

Wybierając odpowiednią instalację fotowoltaiczną, która spełni oczekiwania domowników, należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Ważne, by moc instalacji była dobrana w taki sposób, by nie była za mała ani przewymiarowana. Pomocne mogą okazać się przede wszystkim rachunki za prąd. Aby dobrać odpowiednią moc instalacji fotowoltaicznej, najlepiej przeanalizować rachunki podsumowujące cały ubiegły rok albo ostatni kwartał.

Wiedza na temat zużycia energii elektrycznej jest kluczowa, by zamontować takie rozwiązanie, które będzie optymalne w przypadku konkretnego gospodarstwa domowego. Należy wziąć pod uwagę również plany zakupu urządzeń, które mogą pobierać dużo prądu czy inne czynniki, które mogą wpłynąć na zwiększenie zapotrzebowania na energię elektryczną.

Zacienienie i kąt nachylenia 

Wyróżnić możemy wiele czynników, które wpływają na wydajność paneli fotowoltaicznych. Może to być na przykład kąt nachylenia paneli. Określając go, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, czy instalacja będzie montowana na płaskim, czy skośnym dachu. Ważne jest również to, gdzie leży miejscowość, w której będzie montowana instalacja fotowoltaiczna. Warto pamiętać o tym, że im dalej na północ wysunięta jest miejscowość, tym większy powinien być kąt nachylenia paneli.

Kolejną kwestią jest zacienienie, które może prowadzić do spadku uzysku energii elektrycznej. Właśnie dlatego przed wykonaniem projektu instalacji niezbędna jest wizyta Doradcy Energetycznego, który po oględzinach będzie w stanie ustalić, jakie rozłożenie modułów będzie najlepsze, by móc uzyskać energię elektryczną na poziomie, który będzie optymalny dla użytkowników konkretnego gospodarstwa domowego.