Fotowoltaika

Panele fotowoltaiczne HALF CUT – jak to działa?

Engineer solar photovoltaic panels station checks with tablet co

Rynek fotowoltaiczny cały czas wychodzi naprzeciw rosnącym wymaganiom konsumentów. Z myślą o użytkownikach fotowoltaiki powstała technologia HALF CUT, której głównym założeniem jest wyższa wydajność instalacji oraz mniejsze straty powodowane przez nawet minimalne zacienienie standardowych paneli.

Co to jest moduł HALF CUT?

Standardowe wymiary tradycyjnych ogniw w modułach fotowoltaicznych to 156 x 156 mm. Moduły HALF CUT jak sama nazwa wskazuje produkowane są poprzez przecięcie standardowego ogniwa na pół. Przekształcone ogniwo osiąga więc wymiary 156 x 78 mm. W  skutek tego na standardowym module opartym na technologii krzemowej zamiast 60 ogniw znajduje się ich aż 120. Same ogniwa połączone są ze sobą równolegle, tworząc łańcuchy (tzw. stringi). Cały panel zaś podzielony jest na sekcję górną i dolną.

 

panele-fotowoltaiczne_half_cut_grafika

Panele HALF CUT – jak to działa?

Ogniwa w systemie HALF CUT mają o połowę mniejszą powierzchnię, przez to generują o połowę mniejsze natężenie prądu, a co za tym idzie sam opór również jest dwukrotnie mniejszy. Finalnie każdy szynowód transportuje o połowę mniejszy prąd przy niższym oporze, co pozwala na wydajność wyższą o nawet 3%, niż w przypadku standardowych paneli fotowoltaicznych.

Taka budowa modułu przekłada się także na obniżenie jego temperatury o ok. 2 stopnie Celsjusza w stosunku do temperatury otoczenia. Zgodnie z zasadą temperaturowego współczynnika mocy im niższa jest temperatura ogniwa, tym większą moc osiąga, czyli w konsekwencji może wyprodukować więcej energii ze słońca. Nie wspominając już o tym, że unikanie przegrzewania paneli wpływa niezwykle korzystnie na ich żywotność, wydłużając ją.

Główną zaletą modeli HALF CUT jest jednak przede wszystkim niwelowanie strat wynikających z zacienienia paneli. Możliwe jest to dzięki zmienionej strukturze ogniw w module, którą budują połączone równolegle submoduły. Padający na tak zbudowany panel cień nie spowoduje całkowitego spadku wydajności, a zaledwie jednej części modułu, na którą pada cień. Druga część zaś cały czas działa w 100%. Podobna sytuacja ma miejsce także w przypadku zabrudzeń bądź uszkodzeń mechanicznych.

Mniejsza powierzchnia, większa wytrzymałość

Moduły HALF CUT powstały, aby zminimalizować negatywny wpływ zacienienia na wydajność paneli. To jednak nie jedyna zaleta tego rozwiązania. Dzięki zastosowanym technologiom panele monokrystaliczne HALF CUT są nie tylko wydajniejsze, ale także o wiele bardziej odporne na potencjalne uszkodzenia mechaniczne. Mniejsze naprężenia w module minimalizują ryzyko powstawania mikrouszkodzeń (np. podczas transportu czy niekorzystnych warunków atmosferycznych). W przypadku wystąpienia na panelach mikropęknięć wzrasta ich temperatura w tych miejscach, co prowadzi do straty mocy i szybszego zużycia paneli. Dzięki zastosowaniu technologii HULF CUT możemy nie tylko zwiększyć wydajność swojej instalacji, ale także znacząco wydłużyć jej żywotność. Mimo iż model HALF CUT jest nieco droższy niż standardowa wersja, to śmiało można stwierdzić, iż wszystkie te zalety z powodzeniem to rekompensują, a Ty możesz cieszyć się doskonałą sprawnością swojej instalacji nieprzerwanie przez wiele lat.