Porady i artykuły

Jak działają uliczne lampy solarne?

lampy uliczne

Każdego roku zyskujemy coraz większą świadomość na temat ekologii. Właśnie dlatego wiele osób decyduje się na zastosowanie odnawialnych źródeł energii. Bardzo często słyszymy na przykład o zaletach, które płyną z zamontowania instalacji fotowoltaicznej w domu czy firmie. Z alternatywnych źródeł energii korzystać możemy również w wielu innych sytuacjach. Mowa tutaj na przykład o oświetlaniu ulic. Na popularności zyskują coraz bardziej uliczne lampy solarne. Czym się charakteryzują i dlaczego takie rozwiązanie jest godne uwagi?

W jaki sposób działają lampy solarne? 

Wspomniana wcześniej instalacja fotowoltaiczna sprawdza się nie tylko w domach czy innych budynkach użytkowych. Dzięki niej działają również lampy solarne wykorzystywane do oświetlania ulic. Zastosowany na nich panel fotowoltaiczny wykonany jest z krzemu albo innego tworzywa PV. Dzięki niemu, złączu półprzewodnikowemu oraz odseparowaniu ich od siebie warstwą zaporową jonów dodatnich i ujemnych ma miejsce zjawisko rekombinacji.

Dzięki temu powstaje różnica potencjałów, która z kolei zapewnia przepływ prądu. Właśnie w ten sposób światło słoneczne może zostać przekształcone w pożądaną energię elektryczną. Taki proces jest ekologiczną alternatywą dla tradycyjnych lamp ulicznych. Warto również wspomnieć, że dzięki akumulatorowi i czujnikowi zmroku zgromadzona energia może być wykorzystywana również w późniejszym czasie.

Dlaczego warto stosować uliczne lampy solarne? 

Stosowanie oświetlenia przy ulicach jest niezbędne dla bezpieczeństwa i komfortu przechodniów. Warto natomiast inwestować w takie rozwiązania, które są przyjazne środowisku naturalnemu, a jednocześnie są opłacalne. Dzięki temu, że uliczne lampy solarne wykorzystują energię pozyskaną ze słońca, takie rozwiązanie jest ekologiczne. Kluczowym kryterium podczas wyboru oświetlenia często jest jednak jego cena. Właśnie dlatego warto podkreślić, że światło, które pozyskiwane jest dzięki lampom solarnym, jest darmowe. W związku z tym jedynymi kosztami, które należy wziąć pod uwagę, są te, które wiążą się z jej zakupem i instalacją. W praktyce oznacza to, że stosując takie rozwiązanie na całej długości ulicy, w ciągu kilku lat można sporo zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną, co nie byłoby możliwe przy zastosowaniu tradycyjnych rozwiązań.