FotowoltaikaPorady i artykuły

Podwyżki cen prądu w 2021: opłata mocowa

podwyzki-cen-pradu-2021

Niestety, nowy rok przynosi nam wzrost cen za prąd. Zmiany w prawie poskutkowały wprowadzeniem tzw. opłaty mocowej już od 1 stycznia 2021 r. Czym jest i ile wynosi opłata mocowa? Kogo obejmuje opłata mocowa? Jak uniknąć opłaty mocowej?

 

Czym jest opłata mocowa?

Opłata mocowa jest nową daniną, która od 1 stycznia 2021 r. pojawi się w rachunku za energię wystawionym przez dystrybutorów. Dotyczy ona zarówno gospodarstwa domowe, jak i przedsiębiorstwa. Opłata mocowa ma zapewnić bezpieczeństwo energetyczne (stałe i bezproblemowe dostawy prądu). W jaki sposób?

W porach, gdy zużycie prądu jest najwyższe, elektrownie mogą nie nadążyć za popytem na energię elektryczną. Skutkuje to podjęciem dodatkowych działań elektrowni, takich ja utrzymywanie elastycznych rezerw, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Dodatkowo, jak podkreśla rząd Regulacji Energetyki, uzbierana kwota będzie przeznaczona na unowocześnianie i budowanie nowych elektrowni.

Podstawa Prawna

Opłata mocowa swoją podstawę prawną ma w rozporządzeniu Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie pobierania opłaty mocowej i wyznaczania godzin doby przypadających na szczytowe zapotrzebowanie na moc w systemie. Jej ogłoszenie nastąpiło 13 listopada 2020 r. w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej.

Wysokość opłaty mocowej

Wysokość opłaty mocowej będzie się zmieniać – o dokładnej wartości decyduje Urząd Regulacji Energetyki. Każdego roku, do 30 września zostaną ogłoszone stawki opłaty mocowej na kolejny rok kalendarzowy, a ponadto wskazane godziny szczytowego zapotrzebowania na moc. Na wielkość dodatkowych opłat będzie miało wpływ kilka czynników, m.in.:

  • wcześniejsze zużycie energii w godzinach szczytu poboru energetycznego;
  • prognozy zapotrzebowania na energię i prąd w danym roku;
  • prognozy kosztów utrzymania i funkcjonowania przedsięwzięcia.

Dopłata do miesięcznego rachunku z prąd w 2021 roku wynosi od 2,30 zł do 12,87 zł, w zależności od zużycia prądu w gospodarstwie domowym. Poszczególne opłaty dotyczące gospodarstw domowych, to:

  • 2,30 zł przy zużyciu mniejszym niż 500 kWh rocznie,
  • 5,51 zł przy zużyciu od 500 kWh do 1200 kWh rocznie,
  • 9,19 zł przy zużyciu powyżej 1200 kWh do 2800 kWh rocznie,
  • 12,87 zł przy zużyciu powyżej 2800 kWh rocznie.

Przedsiębiorstwa będą rozliczane na podstawie zużycia w wybranych godzinach – zapłacą dodatkowe 0,0937 zł za każdą kWh pobraną w dni robocze od godziny 7:00 do 21:00.

Jak uniknąć opłaty mocowej?

Montaż instalacji fotowoltaicznej jest dobrym pomysłem na znaczne ograniczenie lub nawet uniknięcie płacenia opłaty mocowej. Każdego roku obserwujemy podwyżki cen za energię elektryczną. To kolejny powód, dla którego warto zacząć oszczędzać na bieżącym zużyciu prądu w gospodarstwie domowym, montując instalację fotowoltaiczną.

Instalacja fotowoltaiczna, a opłata mocowa

Instalacja fotowoltaiczna produkuje energię, która w pierwszej kolejności zasila gospodarstwo domowe lub firmę, a następnie (w przypadku nadwyżki), przesyła ją do sieci energetycznej, do wspomnianych wcześniej rezerw. Zapasy elektrowni, pochodzące z fotowoltaiki, zużywane są najczęściej w okresach, gdy zapotrzebowanie na energię jest mniejsze, np. w nocy.

W przypadku posiadania instalacji fotowoltaicznej, która w całości pokrywa zapotrzebowanie na energię elektryczną, opłata mocowa nie jest naliczana.