FotowoltaikaPorady i artykuły

Fotowoltaika, a warunki atmosferyczne i pogoda

fotowoltaka-a-pogoda-pory-roku

Wiele osób, zastanawiających się nad montażem instalacji fotowoltaicznej, obawia się, że wpływ pogody na panele fotowoltaiczne, może ograniczyć ich efektywność i sprawność. Czy zmienność pór roku wpływa na fotowoltaikę, szczególnie, gdy ilość dni słonecznych w Polsce nie jest tak imponująca, jak w innych szerokościach geograficznych. Producenci fotowoltaiki jednak zapewniają, że warunki pogodowe nie mają większego wpływu na generowanie energii. Sprawdźmy jak jest naprawdę.

Czy panele fotowoltaiczne są odporne na:

  • zmienne temperatury,
  • śnieg, grad, deszcz,
  • burze, wichury,
  • zachmurzenie, zacienienie?

Fotowoltaika, a zmiennie temperatury

Większość, bo około 75% energii pozyskanej przez panele fotowoltaiczne, produkowanej jest w okresie od kwietnia do września. Nie zmienia to faktu, iż niskie zimowe temperatury nie wpływają negatywnie na sprawność paneli fotowoltaicznych. Do poprawnego i bezpiecznego funkcjonowania, panele potrzebują promieni słonecznych, a nie temperatury.

Fotowoltaika, a śnieg

Biały puch, mimo, że ostatnio jest rzadkością podczas polskiej zimy, może stanowić problem w pozyskiwaniu energii. Zasłaniająca 2-3cm warstwa śniegu, może obniżyć wydajność paneli nawet o kilkadziesiąt procent. By zapobiegać sytuacji przysypania fotowoltaiki śniegiem, panele fotowoltaiczne montuje się pod kątem 30-40′ stopni, umożliwiając im swobodny spadek pokrywy śnieżnej. Przy takim kącie położenia, zaleganie śnieg powinno być utrudnione. Ponadto, jeśli mały fragment modułu będzie odsłonięty, to wykorzystując promieniowanie słoneczne, panel będzie stopniowo się ogrzewał, topiąc i zsuwając przy tym resztę śniegu.

Przy częściowym zakryciu modułu śniegiem, nastąpi spadek jego mocy, a w konsekwencji, spadek mocy wszystkich panelów w rzędzie. Przykładowo, jeśli string (szereg paneli) składa się z ośmiu paneli, każdy o mocy 300W, maksymalna moc całego stringu powinna wynosić 2,4 kWp. Załóżmy, że 1 panel jest pokryty śniegiem (zacieniony) i zamiast 300W, osiągnie mniejszą moc 250W. Konsekwentnie, każdy panel w tym rzędzie będzie działał z taka mocą. W takim przypadku zamiast 2,4 kWp z rzędu 8 paneli, otrzymujemy moc o wartości 2 kWp. I w ten sposób przez niewielkie pokrycie przez śnieg na jednym panelu tracimy około 16,7 % mocy z całego ciągu.

fotowoltaika-zima-sniegJeśli podczas silnej śnieżycy śnieg nie spadnie samoistnie, należy go delikatnie usunąć (oczywiście jeśli zależy nam na nieprzerwanym czerpaniu energii). Sam leżący śnieg fizycznie nie zagraża modułom fotowoltaicznym.

Fotowoltaika, a deszcz

Opady deszczu oczywiście mają wpływ na panele fotowoltaiczne. Z jednej strony duże zachmurzenie, jakie towarzyszy opadom ogranicza wydajność paneli fotowoltaicznych, z drugiej strony sam deszcz ma pozytywny wpływ, ponieważ oczyszcza moduły z zabrudzeń, takich jak kurz, pył czy smog. Tak więc fotowoltaika, wbrew pozorom, z deszczem może się polubić.

Fotowoltaika, a grad

Lekki grad czy intensywne gradobicia, nie są często występującymi zjawiskami pogodowym, jednak warto przeanalizować ich wpływ na panele fotowoltaiczne. Badania przeprowadzane przez producentów systemów fotowoltaicznych potwierdzają, iż nawet ten rodzaj opadu nie ma większego wpływu na powstanie jakichkolwiek uszkodzeń. Może się wydawać, iż testy przeprowadzane przez producentów mogą być mało wiarygodne, jednak używanie do nich 2,5cm stalowych kulek, powinno nas uspokoić.

Panel fotowoltaiczny pokryty jest hartowanym szkłem o grubości 3-4mm, więc jego uszkodzenie nie jest wcale takie łatwe. Dowodzi temu fakt, iż w 2017 r. ekstremalnemu testowi gradobicia kulami gradu o średnicy 7cm, została poddana duża elektrownia słoneczna w USA. Po nawałnicy stwierdzono uszkodzenie tylko 1 panelu fotowoltaicznego.

Ponadto zawsze warto sprawdzić gwarancję producenta paneli. Często istnieje tam zapis, iż jeśli uszkodzenie zostało spowodowane niestandardowymi warunkami klimatycznymi, panele mogą podlegać wymianie na gwarancji.

Fotowoltaika, a burze

Burze są najgroźniejszym zjawiskiem atmosferycznym zarówno dla paneli fotowoltaiczych, jak i całego budynku. Gdy piorun uderzy w instalację fotowoltaiczną, może nastąpić przepięcie, lub przepalenie ogniw. Takim sytuacjom można skutecznie zapobiec, montując odpowiednie zabezpieczenia systemu słonecznego: elementy odgromowe, ograniczniki przepięć lub piorunochron.

By spać spokojnie, posiadacze kosztownych instalacji powinni zaopatrzyć się w odpowiednie ubezpieczenie, które w razie wypadku pozwoli pokryć straty.


Fotowoltaika, a wiatr

Lekkie podmuchy wiatru nie stanowią żadnego problemu dla systemu fotowoltaicznego, jednak jak jest w przypadku poważnych wichur i huraganów? Producenci zestawów fotowoltaicznych zapewniają o wystarczającej wytrzymałości paneli, nawet przy podmuchach wiatru do 130km/h. Ponadto kluczowe znaczenie ma solidny montaż i zabezpieczenie konstrukcji instalacji.

Fotowoltaika, a zachmurzenie i zacienienie

Popularnym mitem jest stwierdzenie, że panele fotowoltaiczne nie produkują energii, gdy nie ma słońca. Odpowiadamy – fałsz. Nowoczesne technologie umożliwiają nieprzerwane pozyskiwanie energii, które w pochmurne dni zmniejsza się jedynie o kilka procent. W zależności od klimatu i naszych potrzeb, należy wybrać odpowiedni rodzaj ogniw fotowoltaicznych. Jeśli zakładamy przewagę dni pochmurnych, wybieramy ogniwa polikrystaliczne. Jeśli jednak nastawiamy się na pozyskiwanie energii w dni słoneczne, doskonale sprawdzą się panele monokrystaliczne. Jeśli w pobliżu instalacji znajdują się drzewa, które częściowo mogą zakryć ogniwa, najlepszym wyborem będą panele fotowoltaiczne HALF CUT.

half-cut-photovoltaic-panels

Podsumowanie

Pogoda oraz zjawiska atmosferyczne mają zróżnicowany wpływ na instalacje fotowoltaiczne. Na szczęście odpowiednie zabezpieczenie oraz wysoka jakość paneli fotowoltaicznych, w zupełności skutecznie zniwelują niekorzystne skutki. Dlatego tak ważne jest, by proces wyboru i montażu instalacji fotowoltaicznej, pozostawić wyspecjalizowanej firmie, która dobierze rodzaj i producenta zestawu fotowoltaicznego, a przede wszystkim, przeprowadzi prawidłowy i solidny montaż, oraz zajmie się załatwieniem formalności na każdym etapie inwestycji.