zacienienie-instalacji-fotowoltaicznej_3

Zacienienie bardzo często jest bagatelizowane przez projektantów oraz klientów. Do pełnej wydajności instalacji fotowoltaicznej potrzebna jest odpowiednio duża, niezacieniona powierzchnia na dachu lub gruncie. Zacienienie zachodzi w przypadku, gdy panel lub jego część zostanie zasłonięta i nie docierają do niego promienie słoneczne.

Warto przeprowadzić symulację i analizę drogi słońca w ciągu dnia. Zachęcamy również do sprawdzenia miejscowego planu zagospodarowania terenu. Wszystkie informacje jakie tam znajdziemy, pozwolą nam zaplanować montaż wydajnej instalacji fotowoltaicznej.

Wyróżnić możemy dwa typy zacienienia stałe oraz okresowe.

      • Stałe zachodzi w wyniki rzutowania cienia przez obiekty takie jak komin, anteny, daszki, wysokie drzewa itp.
      • Zacienienie okresowe wynika z chwilowej obecności liści, śniegu, sadzy czy pyłów.

     

  • W obu przypadkach skutek jest taki sam. Zachodzi spadek uzysku energii z instalacji fotowoltaicznej. Przy niektórych panelach uzysk jest niemal zerowy.
zacienienie-instalacji-fotowoltaicznej_1

Mniej negatywny wpływ na prace instalacji fotowoltaicznej mają cienie rozproszone. Czyli takie, które padają od obiektów położonych w oddaleniu od paneli. W takim przypadku promienie słońca mają możliwość przeniknięcia i dotarcia do modułów.

Aby uniknąć niepożądanych skutków należy przemyśleć lokalizację instalacji już na etapie jej projektowania. Więcej na ten temat w naszym wpisie Jak zaplanować budowę domu z uwzględnieniem instalacji fotowoltaicznej?

half-cut-photovoltaic-panels

Istnieje również inne rozwiązanie problemu zacienienia. Panele typu HALF CUT.

  • Jak działają?
  • Czym się charakteryzują?
  • Jak wydłużają żywotność instalacji fotowoltaicznej?

Na te pytania odpowiadamy w naszej zakładce Ogniwa fotowoltaiczne HALF CUT.