projektowanie_fotowoltaika

Instalacje fotowoltaiczne to dziś bardzo popularne rozwiązanie. Inwestycja w panele słoneczne zwraca się już po kilku latach użytkowania, a dzięki programom wsparcia możemy otrzymać 5 tys. złoty dofinansowania na nasza instalację oraz na pomoc w termomodernizacji domu.

Planując instalację paneli fotowoltaicznych na projektowanych aktualnie budynku, należy zwrócić uwagę na:

    • Kierunek dachu – usytuowanie dachu pełni jedną z najważniejszych ról podczas produkowania energii. Najlepiej, aby dach padał w kierunku południowym. Panele są najbardziej efektywne, gdy słońce pada na nie bezpośrednio i przez większość dnia.
    • Dach – Odpowiedni kąt nachylenia stanowi istotną część instalacji. Najlepszy będzie w przedziale między 30 a 45 stopni. Obciążenie dachu przez panele jest znaczne. W związku z tym powinien on być pokryty jednolitymi materiałami odpornymi na uszkodzenia np. o powierzchni metalowej lub z gontu bitumicznego. Dach powinien być wolny od jakichkolwiek elementów konstrukcji. Wszystkie elementy ograniczające powierzchnię takie jak świetliki, okna oraz kominy powinny być po przeciwnej stronie połaci.
    • Aranżację ogrodu – Podczas projektowania domu dużą uwagę poświęcamy również aranżacji terenów zielonych. Przy planowaniu instalacji fotowoltaicznej należy pamiętać, aby w bezpośrednim sąsiedztwie dachu i paneli nie umiejscawiać wysokich nasadzeń. Mogą one w przyszłości zacieniać panele co przyczyni się do zmniejszenia ich wydajności.
    • Ogrzewanie – Warto przemyśleć czy powierzchnia planowanego dachu będzie na tyle duża, że pozwoli na montaż instalacji o mocy wystarczającej do ogrzania domu. Możemy przy tym zrezygnować z komina i założyć elektryczną instalację grzewczą.
projektowanie-fotowoltaika_2

Dzięki wcześniejszemu uwzględnieniu instalacji fotowoltaicznej na projekcie budynku jeszcze przed jego budową możemy maksymalnie dopasować go pod kątem technicznym oraz zoptymalizować dodatkowe wydatki przewidziane w przypadku istniejących już domów.

Warto pamiętać o formie dofinansowań instalacji fotowoltaicznej. Obecnie trwa nabór wniosków z programu Mój prąd. Aby otrzymać zwrot części kosztów w wysokości 5 tysięcy złoty należy dołączyć do wniosku fakturę za wykonaną usługę. Jak i gdzie złożyć wniosek przedstawiamy w zakładce Program Mój prad.

instalacja-fotowoltaiczna-na-dachu