panele-solarne-jak-wybrac
Jak wygląda proces przygotowawczy krok po kroku. Jak przebiega faza projektowa i jakie elementy obejmuje instalacja fotowoltaiczna? Przedstawiamy 10 podstawowych kroków, które należy wykonać do bezbłędnego montażu i pełnego funkcjonowania instalacji fotowoltaicznej.
1. Wybór działki i lokalizacja budynku.

Ważnym aspektem przy wyborze działki uwzględniając budynek z instalacją fotowoltaiczną jest zacienienie. Najlepiej, aby w pobliży przyszłego budynku nie znajdowały się wysokie nasadzenia osłaniające dach lub jego część. Więcej na temat zacienienia w naszym wpisie Jak zacienienie paneli fotowoltaicznych wpływa na wydajność instalacji?

Cień rzucony na panele fotowoltaiczne spowoduje obniżony uzysk energii wytwarzanej przez instalację fotowoltaiczną.

wybor-dzialki-fotowoltaka
2. Wyznaczenie rocznego zużycia energii w budynku.

Przy montażu instalacji PV na dachu istniejącego budynku należy określić roczne zużycie prądu na podstawie rachunków z kilku ostatnich lat i oszacować czy zużycie rośnie, spada czy może jest dość stałe.
Planowanie instalacji na nowych budynkach opiera się na szacunkowych obliczeniach zużycia prądu na podstawie planowych urządzeń elektrycznych.

3. Planowanie konstrukcji dachu.

Konstrukcja dachu przy planie montażu instalacji fotowoltaicznej ma ogromne znaczenie. Dach jednospadowy, dwuspadowy lub płaski pozwoli na zaoszczędzenie kosztów związanych z konstrukcją stelaża instalacji fotowoltaicznej.
Najlepszym położeniem instalacji PV jest południowa strona dachu i kąt 20-45 stopni. Tak usytuowana instalacja pozwoli na największą roczną produkcję energii elektrycznej.
Straty oparte na położeniu paneli to zazwyczaj 5-10% w przypadku niewielkiego błędu nachylenia powyżej 45 stopni oraz 15-25% strat uzysku na wykorzystaniu połaci dachowej od strony zachodniej lub wschodniej budynku.

konstrukcja-dachu-fotowoltaika
4. Planowana wielkość instalacji PV / pokrycie dachu.

W sytuacji kiedy moduły instalacji będą pokrywać znaczną część dachu można rozważyć opcję kupna tańszego pokrycia dachu. W takiej sytuacji odpowiednia będzie np. dachówka bitumiczna.

5. Wybór miejsca lokalizacji falownika.

Planując montaż inwertera należy wziąć pod uwagę takie lokalizacje jak:

  • kotłownia,
  • garaż,
  • piwnica.

Falownika nie należy lokalizować:

    • na ścianach sąsiadujących z sypialnią,
    • w korytarzu,
    • w pomieszczeniach gdzie temperatura otoczenia przekracza 35 stopni,
    • w pawlaczach, szafach – miejscach gdzie jest ograniczona wymiana powietrza.
6-Kroków-do-instalacji-fotowoltaicznej-02
6. Przygotowanie miejsc do przeprowadzenia przewodów.

Już na etapie projektowania domu z uwzględnieniem instalacji fotowoltaicznej warto przygotować miejsca do przeprowadzanie przyszłych przewodów. Pozwoli to na ograniczenie instalacji natynkowych. Na tym etapie należy:

  • zaplanować miejsce na instalację zabezpieczeń przeciwprzepięciowych AC, zabezpieczeń nadmiarowo-prądowych oraz dodatkowego licznika energii, który będzie zarządzał nadwyżką energii,
  • umieścić inwerter w pobliżu rozdzielnicy elektrycznej – nie dalej niż 10 m,
  • zapewnić izolację dla przewodów łączących zabezpieczenia DC z panelami PV,
  • przygotować dostęp do złącza uziemienia w pobliżu inwertera,
  • przewidzieć miejsce na dodatkową certyfikowaną rozdzielnicę na napięcie 1000V DC.

Fotowoltaika w Twoim domu pozwoli Ci na wiele oszczędności. Dużym ułatwieniem jest planowanie jej już na etapie projektowania domu i wyboru działki.

A więcej na temat jak przygotować plan budowy domu z instalacją fotowoltaiczną w naszym wpisie Jak zaplanować budowę domu z uwzględnieniem instalacji fotowoltaicznej?