FotowoltaikaPorady i artykuły

Fotowoltaika – nie daj się oszukać!

fotowoltaika-nie-daj-sie-oszukac

Korzystanie z instalacji fotowoltaicznej ma wiele zalet. Aby móc się z nich cieszyć, instalacja PV powinna składać się z odpowiednio zamontowanych, wysokiej jakości paneli PV. W ostatnim czasie obserwujemy wysyp nowych firm montujących fotowoltaikę. Jak wybrać tę odpowiednią i nie dać się oszukać?

Niesłabnąca popularność fotowoltaiki sprawia, że co chwilę powstają nowe firmy zajmujące się fotowoltaiką, a nasze skrzynki pękają od ofert na instalacje fotowoltaiczne. Niestety, powstające firmy nie zawsze są rzetelne.

Instalacje fotowoltaiczne – co jest najważniejsze?

fotowoltaika-wybor-firmy-jak-wybrac

Należy zaznaczyć, iż instalacja fotowoltaiczna będzie pracować prawidłowo, tylko wtedy gdy jej podzespoły będą odpowiednio dobrane, konstrukcja dobrze zaprojektowana, a montaż solidny.

Sama instalacja PV jest bezobsługowa i nie powinna sprawiać kłopotów. Problemy trapiące instalacje fotowoltaiczną biorą się z nieprawidłowego montażu.

Sama instalacja ma pracować nawet przez 30 lat, dlatego przy wyborze firmy nie kieruj się wyłącznie ceną. Pamiętaj, że jeśli coś jest tanie, to gdzieś muszą być ukryte oszczędności, a w fotowoltaice najczęściej oszczędza się na jakości podzespołów. Dlatego uważaj na oferty “najtańszego prądu”, “ekstra wyprzedaży” czy gwarancji najniższych cen.

Wybór firmy fotowoltaicznej – na co zwracać uwagę?

  1. Doświadczenie – sprawdź, od kiedy działa firma i jakie doświadczenie posiada w instalacjach fotowoltaicznych. To, że firma działa na rynku od 5 lat nie znaczy, że posiada tak samo długie doświadczenie w montażu instalacji PV. Firmę możemy uznać za posiadającą doświadczenie, jeśli zamontuje przynajmniej 1000 instalacji PV.
  2. Status prawny – prosty sposób na odrzucenie firm-krzaków, to sprawdzenie firmy w rejestrach KRS i CEIDG.
  3. Gwarancja – wiadomo, iż sprzęt automatycznie jest objęty gwarancją, ale czy firma zapewnia gwarancję na montaż? Czy posiada własne ekipy montażowe czy korzysta z usług obcych firm? Własne ekipy to kontrola jakości na każdym etapie realizacji.
  4. Opinie klientów – sprawdzaj rzetelność pracy i opinie inwestorów. Fora branżowe, profil google, profil Facebook oraz grupy branżowe.
  5. Wielkość firmy – często większe firmy, które są znane na rynku, nie muszą przykładać się już do swoich usług i obsługi klienta, oferując tzw. masówkę.
  6. Marka – przy wyborze firmy należy ocenić jej profesjonalizm. Uważaj na firmy “no name”, które nie posiadają doświadczenia i kuszą wyjątkowo niskimi cenami. W tym przypadku usługa może przynieść opłakane skutki, takie jak: uszkodzenia, zniszczenia lub nawet pożar. Ponadto zaufana marka to pracownicy, posiadający wymagane uprawnienia i szkolenia, którzy zamontują instalację fotowoltaiczną bezpiecznie i solidnie.
  7. Jakość sprzętu i montażu – sprzętu musi pochodzić ze sprawdzonych źródeł, być fabrycznie nowy oraz posiadać numery seryjne, które są niezbędne w wypadku ewentualnej reklamacji sprzętu. Zaufana firma fotowoltaiczna współpracuje zazwyczaj z kilkoma różnymi producentami sprzętu fotowoltaicznego. Ponadto współpraca między instalatorem, a dostawcą sprzętu wpływa na procesy serwisowe, szkoleniowe i reklamacyjne.
  8. Kompleksowość obsługi – od indywidualnego projektu, poprzez solidny i umiejętny montaż, pomoc w załatwieniu formalności (dofinansowania, rozliczenia z zakładem energetycznym), końcową kontrolę, a potem obsługę serwisową czy reklamacje.
  9. Przejrzysta i zrozumiała umowa – kontrakt powinien być jasno sformułowany i nie zawierać żadnych kruczków. Jeśli agent podsuwa umowę i namawia do jak najszybszego jej podpisania, nie dając czasu na sprawdzenie szczegółów, powinna zapalić się nam lampka ostrzegawcza. Profesjonalna firma nie ma nic do ukrycia i zawsze pozwoli Klientowi na spokojne zapoznanie się z umową.
  10. Współpraca z instytucją finansową – rzetelna firma fotowoltaiczna na ogół pracuje z bankiem w zakresie kredytów i dofinansowań. Dzięki temu Klient nie musi samodzielnie zajmować się sprawami związanymi z finansowaniem inwestycji.
  11. Realność informacji już przy pierwszej wycenie – nie bądź ofiarą fake informacji sprzedanych przez firmę fotowoltaiczną! By zachęcić do zakupu handlowcy często “kolorują” sprawności paneli PV, uzysk, okresu zwrotu systemu itd. Bywa, że sprzedający traktuje klienta jak zupełnie nieświadomego w zakresie tej technologii i po prostu opowiada mu bajki. Jeśli firma tak postępuje, to od razu się z nią pożegnaj.

Co zapewni profesjonalna firma fotowoltaiczna?

Po pierwsze indywidualne podejście do klienta. Znamy wiele przypadków firm, które traktują klientów hurtowo, co jest ogromną krzywdą dla inwestora. Dlaczego? Każda instalacja musi być dostosowana do potrzeb danego gospodarstwa domowego/przedsiębiorstwa. Bierze się pod uwagę takie czynniki jak: położenie domu, możliwości wykorzystania miejsca, orientację, a także wiele innych. Dlatego proces projektowania instalacji jest kluczowy.

Inwestycja zaczyna się od wizji lokalnej. Na tym etapie sprawdza się parametry obiektu, dobiera odpowiednią moc instalacji, dostosowaną do potrzeb klienta. Należy uwzględnić przeszkody typu kominy, wentylację oraz możliwe zacienienie. Nie zawsze najłatwiejszy sposób montażu okaże się najlepszy w późniejszym użytkowaniu przez inwestora, dlatego doświadczony monter zaproponuje instalację o największej zyskowności.

Po zakończeniu montażu ekipa powinna dokładnie sprawdzić całość instalacji, bo nawet najlepsi mogą popełnić drobne błędy. Dlatego na koniec firma powinna przeprowadzić weryfikację i audyt inwestycji.

Jak nie przepłacić za instalację fotowoltaiczną?

Koszty za instalację fotowoltaiczną wahają się od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Warto skorzystać z rządowych dotacji i koszty pokryć częściowo z dofinansowań. Jaka cena za instalację fotowoltaiczną jest odpowiednia?  To zależy, a jednoznaczna odpowiedź nie istnieje. Na rynku znajdujemy oferty różniące się nawet o 50%. Warto przypomnieć, że firmy bez doświadczenia, często konkurują zadziwiająco niską ceną. Należy jednak pamiętać, że oszczędzanie należy zacząć dopiero po zamontowaniu instalacji, a nie na początku inwestycji.


Zapamiętamy, że inwestujemy w swoją nieruchomość na 20, 30 lat. Czy skusisz się na tańszą ofertę, ale pochodzącej z niesprawdzonej firmy?

wybor-firmy-fotowoltaicznej-jak-wybrac