FotowoltaikaPorady i artykuły

Od czego zależy kwota dofinansowania do paneli słonecznych?

dotacje

Walka z kryzysem klimatycznym stała się priorytetem oraz wymogiem. Z możliwości, jakie dają odnawialne źródła energii (OZE), korzystają zarówno przedsiębiorstwa, jak i osoby prywatne. Zmniejszenie negatywnego wpływu sektora energetyki na środowisko naturalne oraz wspieranie rozwoju energetyki odnawialnej stanowią obecnie najważniejsze cele polityki energetycznej. Stopniowe wyczerpywanie się konwencjonalnych źródeł energii skutkuje poszukiwaniem nowych rozwiązań. Postuluje się korzystanie z tych, które w procesie przetwarzania wykorzystują energię słońca, wiatru, wody. Oddanych zwolenników zyskuje między innymi prężnie rozwijająca się technologia fotowoltaiczna.

Inwestycje solarne

Fotowoltaika (PV) zajmuje się przetwarzaniem światła słonecznego na energię elektryczną. Systemy fotowoltaiczne (systemy PV) posiadają wiele zalet. Przede wszystkim są ekologiczne, wytrzymałe oraz żywotne. Naszym klientom proponujemy zestawy fotowoltaiczne z akumulatorami, w tym perfekcyjnie wykonane panele fotowoltaiczne uznawane za niewyczerpane źródło energii. Instalacja fotowoltaiczna stanowi poważną, ale niezwykle opłacalną inwestycję. Jej zakup przekłada się na obniżenie rachunków za prąd, a ponadto prowadzi do uniezależnienia się od corocznych podwyżek cen energii.

Programy dofinansowań – fotowoltaika

Energia słoneczna jest dostępna dla każdego – zasila obiekty przemysłowe, prywatne posesje, gospodarstwa domowe. Jednak zainstalowanie paneli fotowoltaicznych stanowi spory wydatek. Na szczęście osoby zainteresowane ich zakupem mogą liczyć na różne formy dofinansowania, w tym te bezzwrotne w postaci dotacji. Uzyskiwane kwoty bywają wysokie, dzięki czemu pokrywają znaczną część wydatków.

Osoby inwestujące w panele słoneczne mogą ubiegać się o pomoc zwrotną w formie pożyczki lub bezzwrotną oferowaną przez instytucje rządowe, samorządowe, prywatne, unijne. Najwięcej programów dotacyjnych na zakup fotowoltaiki oferuje Unia Europejska, a jej państwa członkowskie ustalają ich formę. Warunki dofinansowania, w tym jego wysokość, określa dany program. Poniżej przedstawiamy programy dofinansowujące zakup i montaż paneli fotowoltaicznych.

Program „Mój Prąd” jest skierowany wyłącznie do osób fizycznych, mających zawartą umowę regulującą kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej, wytwarzanej przez instalację fotowoltaiczną. W jego ramach można uzyskać około 5 tys. zł bezzwrotnego oraz zwolnionego z opodatkowania podatkiem dochodowym (PIT) dofinansowania – dofinansowanie to obejmuje do 50% kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 5 tys. zł na jedno przedsięwzięcie. Przy czym moc zamontowanego systemu PV może wynosić od 2 kW do 10 kW.

Program „Czyste Powietrze”, który powstał w celu zmniejszenia emisji szkodliwych substancji do atmosfery, jest przeznaczony dla właścicieli bądź współwłaścicieli jednorodzinnych domów mieszkalnych lub wydzielonych w nich lokali mieszkalnych, z wyodrębnioną księgą wieczystą. Uzyskane dofinansowanie ma umożliwić wymianę przestarzałych źródeł ciepła (na paliwo stałe), na przyjazne środowisku instalacje, w tym na panele słoneczne. Dofinansowanie, podobnie jak w przypadku pierwszego omówionego programu, wynosi około 5 tys. zł i pozostaje zwolnione z podatku PIT.

Program „Energia Plus” jest dedykowany przedsiębiorstwom. Korzystają z niego małe, średnie oraz duże firmy. Program ten umożliwia uzyskanie pożyczki, która może zostać udzielona do kwoty 300 mln zł na okres nie dłuższy niż 15 lat, bądź dotacji. Dofinansowanie pozostaje zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym, jednak systemy fotowoltaiczne instalowane na gruncie lub na budynkach gospodarczych położonych poza bryłą budynku mieszkalnego, są objęte 8% podatkiem od towarów i usług (VAT).

Wszystkie wymienione dofinansowania przydziela Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

Jeśli nie wiesz, które dofinasowanie jest dla Ciebie odpowiednie, z chęcią pomożemy i doradzimy opcję dostosowaną do Twojego biznesu.